Wynalazek radiotelegrafu cz. 9

Autor: | Opublikowane w Radiotelegraf Tagi: fale radiowe okolice oczu, fale radiowe opinie, fale radiowe pod oczy 1 Comment

Jakie jest działanie telefonu w połączeniu z mikrofonem?

Z chwilą gdy do mikrofonu mówimy blaszka zaczyna drżeć i przez zbliżanie się lub oddalanie się jej cd płytki węglowej maleje lub wzrasta opór, a tym samym wzrasta lub maleje natężenie prądu. Jeżeli tym samym obwodzie elektrycznym jest załączony i telefon, wówczas zmiany natężenia prądu, płynącego przez zwoje pierwszej cewki, udzielają się przez indukcję wtórnym zwojeniom (należącym niejako do telefonu) i wprawiają w ruch membranę telefonu, która powtarza ruchy blaszki mikrofonu, wydając przez to te same dźwięki.

Telefonem, jak widzimy z powyższego, nazywamy powszechnie te dwa przyrządy razem zbudowane i tych dwóch przyrządów stale używamy.

Jak jest czułym telefon wystarczy powiedzieć, że prąd o natężeniu jednej 10-miljonowej ampera (jednostka natężenia prądu) już daje w nim dźwięk słyszalny. Gdy chcemy się upewnić, że słuchawka, którą kupujemy jest dobra, możemy uskutecznić to przez następującą próbę: Na monecie (np. miedzianej) umieszczamy kropelkę wody a następnie zanurzamy w niej końce drutów (wtyczki) próbowanego telefonu. Jeżeli telefon jest czuły, to usłyszymy w słuchawkach (które mamy na uszach) charakterystyczny trzask przepływającego prądu elektrycznego.

Comments
  1. Posted by Reklama