Wynalazek radiotelegrafu cz. 8

Autor: | Opublikowane w Radiotelegraf Tagi: fale radiowe poznan, fale radiowe prędkość, fale radiowe przeciwwskazania 1 Comment

Wskutek tego nacisk, jaki wywiera membrana na te ziarnka, zmienia się stosownie do tego, z jaką siłą padają na nią fale głosowe. Pod naciskiem fali głosowej ściskają się cne i ułatwiają przewodzenie prądu, z chwilą zaś gdy membrana drga wolniej, stawiają one prądowi większy opór. Ruch falisty membrany w wyniku swoim powoduje więc odpowiednie natężenie i osłabienie prądu, które następują po sobie w tym samym rytmie, w jaki na odbywają się jej ruchy.

Jednakże te zmiany prądu są za słabe, aby mogły się ujawnić bezpośrednio w postaci fal elektrycznych. Zastosowanie ich jest tylko możliwe w zwykłym telefonie, w którym mikrofon występuje jako jego część składowa.

Przyjrzymy się teraz telefonowi. Przyrząd ten ma zastosowanie w radiotelegrafii i radiotelefonii w odbiornikach w postaci słuchawek lub głośników. Składa się on z mocnego magnesu i w niewielkiej (około 1 cm.) odległości od niego umieszczonej blaszki żelaznej (m), której grubość nie przekracza cm. Na biegunach magnesu są osadzone z miękkiego żelaza okładki, do których do chwili przepływania przez cewki otaczające magnes c. c., i wzmocnienia przez to jego własności magnetycznych, zbliża się lub oddala blaszka żelazna stosownie do wzbudzonej siły przyciągania magnesu.

Comments
  1. Posted by Reklama