Wynalazek radiotelegrafu cz. 7

Autor: | Opublikowane w Radiotelegraf Tagi: fale radiowe rubica, fale radiowe srednie, fale radiowe szczecin 1 Comment

Sąsiednia ubikacja, do której przechodzą druty od mikrofonu jest niejako centralą nerwów całej stacji. Szereg przyrządów, całe zwoje i sploty najrozmaitszych drutów w niej się znajdujących, czynią wrażenie czegoś skomplikowanego, niezrozumiałego. Ubikacja ta służy do wzmacniania głosów, które chwyta mikrofon. Stąd drutami telefonicznymi przewodzi się je do samej stacji nadawczej, z której wtłacza się je w antenę i wysyła w szeroki świat.

Co to jest mikrofon?

Przyrząd ten każdy z nas miał w ręku. Miał go tyle razy, ile razy telefonował.

Składa się on ze skrzyneczki, w którym znajduje się izolowana płyta węgla (b) posiadająca na przedniej swojej stronie zagłębienia z luźno w nich spoczywającymi ziarnkami węglowymi (w). Cienka tarcza węglowa (a), która niejako zamyka te drobne ziarnka nazywa się membraną.

W jaki sposób jednakże działa mikrofon?

Jeżeli płytą węglową (b) i membranę (a) włączymy w obwód z prądem elektrycznym, to prąd może przepływać przez te obie płyty, poprzez te ziarnka, aczkolwiek luźno ułożone. Jednakże prąd ten jest bardzo słaby, gdyż ziarnka te nie przedstawiają stałej masy. Z chwilą, gdy mówimy w kierunku membrany, zaczyna ona pod siłą fal głosowych drgać, jak to zresztą ma miejsce z wszystkimi cienkimi płytkami (np. papier, gdy go trzymamy przed ustami).

Comments
  1. Posted by Reklama