Wynalazek radiotelegrafu cz. 40

Autor: | Opublikowane w Radiotelegraf Tagi: 1 Comment

W każdym razie nie zaleca się konstruować większych kondensatorów jak o 1000 cm. pojemności, gdyż w przeciwnym razie precyzyjne zastosowanie jego napotyka na bardzo poważne trudności.

Przez łączenie kondensatorów w baterie możemy uzyskiwać rozmaite ilości pojemności elektrycznej. Zależy to od sposobu ich łączenia, które może być 1) równoległy t. z. wszystkie np. lewe okładki z sobą, tak samo prawe, 2) szeregowy, t. z. prawa okładka z lewą, lewa z prawą w szeregu, lub 3) równolegle-szeregowo, przez który to sposób powstaje niejako scalenie poszczególnych kondensatorów w jeden wielki. Ostatni sposób jest w praktyce najbardziej używany.

Prócz tego kondensatory obrotowe miewają jako udoskonalenie dołączony przyrząd tz. precyzer, który pozwala nam w bardzo dokładny sposób operować ich pojemnościami.

Przecyzer taki zasadza się także na własność układu 2 płyt metalowych, których pojemność rośnie im bardziej one zbliżają się do siebie. Ustawione na śrubie o bardzo małym skoku mogą dzięki temu przez jej pokręcenie zbliżać się lub oddalać wzajemnie nawet o setny ułamek milimetra. Wskutek tego połączywszy precyzer z kondensatorem możemy bardzo czule go nastawiać.

Comments
  1. Posted by Reklama