Wynalazek radiotelegrafu cz. 37
Radiotechnik, aby móc dowolnie zmieniać samoindukcję używa wariometru. Jest to przyrząd składający się z stałej cewki A w której wnętrzu znajduje się druga ruchoma B. Obie cewki są ułożone zwojami jedna za drugą. Jeżeli ruchomą cewkę nastawimy za pomocą gałki w ten sposób, że zwoje ich będą biec w przeciwnych sobie kierunkach, to samoindukcje zniosą się prawie doszczętnie, po ustawieniu wewnętrznej cewki zwojami w tym samym kierunku który ma prąd w cewce zewnętrznej, samoindukcja będzie wyrażała się jako suma samoindukcji tych dwóch cewek.
Oprócz wariometra jednym z najważniejszych przyrządów, jakich używa radiotechnik jest kondensator. Jest to niejako spichlerzyk elektryczności. Wskażemy jak wygląda jego działanie.
Jeżeli w obwód elektryczny włączymy dwie płyty metalowe równolegle blisko siebie ustawione w ten sposób, że między niemi nie będzie żadnego połączenia, to zauważymy, że mimo to prąd będzie płynął. W obwodzie z prądem stałym płyty te zostaną momentalnie naładowane i żadnych zjawisk już nie będziemy obserwowali. Natomiast pod prądem zmiennym, płyty te będą raz przyjmowały ładunek raz ten ładunek będzie wracał i cofał się.
To Cię zainteresuje:
materace termoelastyczne
meble biurowe katowice
meble kuchenne szczecin
meble na wymiar krosno
meble woskowane
mieszkania deweloperskie Szczecin
mieszkania dla młodych Poznań
mieszkania do wynajęcia warszawa ursus
Mieszkania domy działki Bydgoszcz
mieszkania mińsk mazowiecki